Роль тваринного населення у міських екосистемах

УДК 591.6:502.63:711

В. О. Мовчан

Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна»

ROLE OF ANIMALS IN URBAN ECOSYSTEMS

V. О. Movchan

OpenInternationalUniversity of Human Development “Ukraine”, Ukraine

Урбанізація супроводжується погіршенням умов існування всіх компонентів урбоекосистеми: рослин, тварин і людини. Людина, яка взяла на себе керування станом міської екосистеми, вочевидь не справляється із цим завданням. Найлогічнішим було б відновлення у міських екосистемах природної саморегуляції, де основним середовищетвірним компонентом є рослинний блок, а кругообіг речовин забезпечується пропорційно представленим тваринним населенням. Усі необхідні для цього наукові розробки та технології уже існують, залишилось лише впровадити їх у життя. Однак у нашій країні вони поки що мало застосовуться, тим часом внаслідок деградації міських екосистем все більше потерпають міські мешканці, особливо внаслідок скупчення страждає психіка. Негативними проявами у психічній сфері міських жителів є депресії, агресивність, наркоманія, алкоголізм, суїциди тощо («синдром лемінга» або «сум нових міст»). Для лікування таких проявів рекомендують контакт із природою, перебування серед зелених насаджень. Але, як показує проведене автором анкетування, для багатьох людей набагато важливіший контакт із тваринами, особливо «недомашніми»: спостереження за метушнею горобців, підгодовування білок у парку тощо. Очевидно, саме тому все більшого значення набуває зоотерапія – лікування різноманітних фізичних і психічних розладів за допомогою тварин. Найвідоміші її різновиди – іпотерапія та дельфінотерапія, на побутовому рівні – утримання кішок, собак та інших домашніх улюбленців. У світовій практиці використовується з лікувальною метою спілкування з найрізноманітнішими тваринами – від безхребетних і змій до акул і тигрів.

Але зоотерапія в умовах лікувальних закладів, як правило, дуже дорога та пов’язана із дискомфортом для тварин. Разом із цим природа сама йде назустріч, ніби прагнучи допомогти городянам: все більше видів тварин, особливо птахів, активно мігрують у міста. І спостереження та спілкування з ними могли б стати засобами масової безкоштовної зоотерапії, якби чисельність цих тварин була помітною.

Для цього ми повинні допомогти їм адаптуватись, вижити та розмножитись у межах міських екосистем, тим більше, що це не потребує значних коштів: необхідно лише виконувати нормативи щодо утримання зелених насаджень, створити умови для гніздування та систематично підгодовувати. Різноманітні штучні гніздівлі, годівниці, поїлки, схованки і т.д. можуть стати справжньою окрасою міста, якщо будуть виготовлені, встановлені та доглянуті відповідно до науково обґрунтованих норм і вимог дизайну міського середовища.

Досвід інших європейських країн свідчить, що люди, які від народження живуть в оточенні саме таких біотехнічних прилажів і тварин, що ними користуються, звикають сприймати турботу про інших як норму життя, набагато здоровіші та врівноваженіші від тих, хто не мав такої можливості.

Щоб досягти успіху у поліпшенні стану міських екосистем, необхідне в першу чергу підвищення екологічної свідомості населення, що дозволить уникнути актів вандалізму. Слід враховувати також особливості нашого українського національного характеру: екзекутивність, пасивність, індивідуалізм. Для того, щоб нове покоління співвітчизників виросло здоровим і екологічно свідомим, необхідно облаштування сучасних міст відповідно принципу «місто, дружнє до природи» починати вже сьогодні.


Zoocenosis — 2011
Біорізноманіття та роль тварин в екосистемах: Матеріали VІ Міжнародної наукової конфе­ренції. – Дніпропетровськ: Вид-во ДНУ, 2011. – С. 28-29.

Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна»