Роль фізіологічно активних речовин кави в умовах стресу та антропогенного тиску

УДК 615.47:681.2

І. С. Сідь, О. В. Севериновська

Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара,
Дніпропетровськ, Україна, іrinka_16a@i.ua

ROLE OF COFFEE PHYSIOLOGICALLY ACTIVE SUBSTANSES
UNDER CONDITIONS OF STRESS AND ANTHROPOGENIC PRESSURE

І. S. Sid’, О. V. Severynovs’ka

Oles’ Honchar Dnipropetrovs’k National University, Dnipropetrovs’k, Ukraine

В умовах постійного стресу, погіршення екологічного стану довкілля, споживання неякісної їжі, ультрафіолетового опромінювання, зростання соціальних захворювань організм людини знаходиться під впливом вільних радикалів, що може привести до розвитку окислювального стресу. Останній є причиною або важливою складовою багатьох серйозних захворювань, таких як атеросклероз, онкологічні захворювання, діабет і причиною передчасного старіння. Найперспективніші для корекції антиоксидантного статусу організму людини та тварин – природні антиоксиданти рослинного походження. продукти рослинного походження, серед яких є і улюблений ранковий напій багатьох людей – кава.

Основні антиоксиданти цього напою – хлорогенова, кавова, ферулова, n-кумаринова кислоти, сумарний склад яких за даними П. А. Федина та співробітників НВО «Хімавтоматика» (Росія) – 21–32 мг/г (147–224 мг – на чашку кави). Вживання 2–3 чашки кави забезпечує денну норму вживання антиоксидантів. Японські вчені відмітили, що чашка кави кожний день знижає ризик захворювання раком печінки, захворюванням Паркінсона та іншими. Разом із тим, лікарі нагадують, що нерегульоване вживання кави призводить до серцево-судинних захворювань, безсоння, високого тиску. Стосовно впливу кави на працездатність і пам’ять людини в умовах постійної нестачі часу існують різні думки. Останнім часом накопичені дані свідчать про те, що кава активує відділи головного мозку, допомагає зберегти пам’ять у похилому віці.

Результати власних досліджень, отримані за допомогою тестування за методиками В. М. Смирнова, Л. С. Мучникова та Джекобса 60 практично здорових чоловіків (віком 22–34 років) без шкідливих звичок дозволили встановити наступне. Після прийому кави espresso у першій групі чоловіків зрілого віку першого періоду, які епізодично вживають каву, відмічали достовірне покращення показників короткочасної слухової пам’яті, а також її індексу.

У другій групі чоловіків, які регулярно споживають каву, встановлено достовірне підвищення короткочасної образної пам’яті. На основі отриманих даних можна зробити висновок, що у чоловіків зрілого віку першого періоду залежно від частоти вживання кави espresso покращуються параметри короткочасної пам’яті.

До того ж цей напій робить свій незвичайний внесок в охорону навколишнього середовища і світ, в якому ми живемо. В епоху, коли людство набагато краще обізнано про екологічні помилки, викликані безвідповідальним використанням сировини та відходів, кава служить не тільки для задоволення наших смакових пристрастей, але і може допомогти довкіллю, роблячи наш світ кращим і зеленішим. Залишки кави, тобто кавова гуща на дні чашок, фільтрів, espresso, може бути використана як краще, екологічно чисте добриво. Багато рослин, такі, як вічнозелені чагарники, лілії, азалії, рододендрони та багато інших, зростають на кислому ґрунті. Тут кавова гуща незамінна. Залишки кави використовують для приготування органічного добрива, так званого «компоста», що зменшує кількість сміття в будинках.


Zoocenosis — 2011
Біорізноманіття та роль тварин в екосистемах: Матеріали VІ Міжнародної наукової конфе­ренції. – Дніпропетровськ: Вид-во ДНУ, 2011. – С. 36-37.